Z biblioteki do muzeum – rzecz o J. Szermentowskim. Projekt czytelniczy.v

2017-12-29 14:56:04, komentarzy: 0

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem. Staje się nim. Lata dzieciństwa są najlepszym czasem, kiedy kształtuje się przyszłego czytelnika, świadomego przyszłego odbiorcę  dóbr kultury. W każdej szkole działa biblioteka. Również u nas, w Szkole Podstawowej w Masłowie jest biblioteka.  Miejsce, w którym  można wypożyczyć potrzebną lekturę szkolną lub inną książkę, przeczytać na miejscu czasopisma, odpocząć od szkolnego zgiełku przy grach planszowych. Nasza  biblioteka to również skarbnica informacji.                                 Uczniowie klasy siódmej przystąpili do projektu, którego celem było poznanie życia i twórczości Józefa Szermentowskiego, malarza pochodzącego z naszego pięknego i malowniczego regionu, Kielecczyzny. Pierwszym punktem projektu była szkolna biblioteka. Korzystając z bogatych zasobów naszej biblioteki, uczniowie zbierali wiadomości o artyście. Na lekcji wychowawczej siódmoklasiści z zebranych informacji przygotowywali pytania do kwizu. Kolejnym etapem był test wiedzy na temat życia Józefa Szermentowskiego. Na lekcji plastyki, uczniowie podzieleni na grupy, sprawdzali swoją wiedze o malarzu, opierając się na przygotowanych przez siebie pytaniach. Dobrze przygotowani czekamy na realizację końcowego etapu, na wystawę  w Muzeum Narodowym w Kielcach zatytułowaną „Józef Szermentowski - Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz”.

Przy realizacji projektu uczniowie korzystali z księgozbioru biblioteki m.in. Leksykonu malarstwa od A do Z od początków do współczesności, Wielkiej encyklopedii PWN tom 26.