XV edycja Wojewódzkiego Konkursu Papieskiego.

2019-05-20 22:13:50, komentarzy: 0

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”

Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II stanowiły myśl przewodnią XV edycji Wojewódzkiego Konkursu Papieskiego pt. „ Święty Jan Paweł II – syn oficera Wojska Polskiego – wychowanie do patriotyzmu, wychowanie  do świętości”, którego finał odbył się 17 maja 2019 r. w Muzeum Przyrody i techniki w Starachowicach.

Głównymi organizatorami ww. rywalizacji literacko-plastycznej było Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Starachowicach. Uroczyste podsumowanie konkursu przygotowano w sposób bardzo profesjonalny, a wzięli w nim udział ludzie kultury, nauki i polityki.

Oceny prac plastycznych dokonało jury ustanowione przez Ognisko Plastyczne w Starachowicach, zaś literackich - Centralna Biblioteka Wojskowa w Warszawie. Wszyscy zebrani wysłuchali:

- występu uczniów ze szkoły podstawowej poświęconego postaci patrona,

- wykładu dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z Delegatury IPN w Kielcach,

- prezentacji dr Jana Tarczyńskiego dotyczącej historii Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Meritum imprezy stanowiło wręczenie nagród przez starostę powiatu starachowickiego  - Piotra Babickiego i dyrektora CBW - Jana Tarczyńskiego wszystkim uczestnikom konkursu oraz dyplomów nauczycielom przygotowującym młodzież.

Wśród nagrodzonych znalazły się uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie. Pierwsze miejsce za wykonanie pracy plastycznej otrzymała Julia Kasperek – uczennica kl. VI a. Opiekunem była pani Alina Chutko.

Trzecie miejsce w kategorii prac literackich zdobyła Aleksandra Nizińska – uczennica kl. VI a. Jej opiekunem była pani Kinga Chwastek.

Nagrodę za udział w konkursie plastycznym otrzymała również Amelia Kumor – uczennica kl. VI a.

Naszym uczennicom gratulujemy sukcesów w tym prestiżowym konkursie. Udział w nim oraz uroczystość wręczenia nagród pozostaną na pewno długo w pamięci i będą motywacją dla młodych talentów do rozwijania swoich pasji.