Wyzwanie czytelnicze

2019-04-01 21:06:47, komentarzy: 0

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”

Nie od dziś wiadomo, że książki są naszym oknem na świat. Czytając, gimnastykujemy nasz mózg, ćwiczymy koncentrację i skupienie, rozwijamy umiejętności pisarskie, wzbogacamy język i słownictwo. „Wyzwanie czytelnicze” to dobrowolna akcja, przeznaczona dla chętnych uczniów klas piątych.  Współorganizatorem przedsięwzięcia jest biblioteka szkolna. Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły, wzrost zainteresowania uczniów zbiorami biblioteki i wyrabiane  nawyku spędzania wolnego czasu z książką. „Wyzwanie czytelnicze” polega na przeczytaniu i opracowaniu  książek, które należy wypożyczyć według określonych kryteriów. Każdy uczeń, który przystąpił do akcji otrzymał od nauczyciela języka polskiego kartę z listą pozycji,  które powinien przeczytać. Należy wypożyczyć książkę, która w tytule ma, np. kolor, coś jadalnego lub jedno słowo. Do opracowywania książek uczeń zakłada zeszyt, w którym umieszcza informację o autorze, tytule, kilka zdań o fabule.  Do akcji przyłączyły się również nauczycielki: p. Jadwiga Ozdoba i p. Joanna Kasperek. Na zakończenie roku szkolnego najwytrwalsi czytelnicy, czyli ci, którzy przeczytają najwięcej pozycji  otrzymają drobne upominki i oceny celujące z języka polskiego.