Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

WYJAZD MŁODSZYCH HARCERZY Z 47 DH ,,ISKRA’’ DZIAŁAJĄCEJ PRZY ZESPOLE SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W MASŁOWIE NA ZIMOWISKO HUFCA KIELCE POWIAT W BIAŁYM DUNAJCU

2017-02-14 10:42:06, komentarzy: 0

         

W dniu 6 lutego 2017r o godzinie 8.00 młodsi harcerze z  Zespołu Szkół w Masłowie  wyjechali na Zimowisko w Białym Dunajcu. Po dotarciu na miejsce harcerze zostali zakwaterowani w pokojach 3 i 4 osobowych . Po obiedzie wszyscy uczestnicy poznawali nowe pląsy i piosenki harcerskie, a wieczorem po kolacji odbyło się obrzędowe świeczkowisko,  podczas którego harcerze przypomnieli sobie historię powstania ZHP oraz zasady postępowania harcerza, które wyznacza Prawo i Przyrzeczenie harcerskie.

          We wtorek przed południem  wszyscy uczestnicy wypoczynku zimowego poszli zapoznać się z najbliższą okolicą, zjeżdżać na jabłuszkach oraz budować rzeźby ze śniegu. Po obiedzie odbywały zajęcia w grupach: kolorowanie, gry dydaktyczne, układanki, szachy itp. Po kolacji była nauka tańców i karaoke.

           W środę harcerze pojechali do Zakopanego gdzie głównym punktem programu był spacer po największym na świecie śnieżnym labiryncie i zamku pod Wielką Krokwią.

            Później wszyscy mieli możliwość zwiedzić Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa na Jaszczurówce zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza w typowo zakopiańskim stylu. Świątynia opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce, z przodu posiada arkadowe podcienie, na dachu krytym  gontem  umieszczono niewielką wieżyczkę, mieszczącą dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego  prezbiterium  oraz jednej nawy. Drewniany ołtarz główny przypomina góralską chatę. Wnętrze zdobią witraże projektowane przez S. Witkiewicza przedstawiające M.B. Częstochowską i Ostrobramską oraz herby Polski i Litwy. Ołtarze boczne, również wykonane z drewna pochodzą z lat 50. XX wieku.

               Następnie uczestnicy wycieczki pojechali zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981. Jego głównym elementem jest kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej  wzniesiony w latach 1987–1992. Świątynia została  konsekrowana  przez Jana Pawła II 7 czerwca 1997 w czasie VI pielgrzymki do Polski. W tzw. Parku Fatimskim na terenie sanktuarium umieszczony został ołtarz, przy którym Jan Paweł II odprawił mszę św. w Zakopanem pod  Krokwią 6 czerwca 1997.

                   Po zwiedzaniu sanktuarium na Krzeptówkach,  harcerze  spacerowali po słynnych Krupówkach i już nieco zmarznięci udali się do Mac Donalda na gorącą herbatę. Po zakupach na targu pod Gubałówką, wrócili do Białego Dunajca na nocleg.

                W czwartek- zgodnie z programem- wszyscy uczestnicy zimowiska udali się na baseny termalne w Szaflarach. Woda w której kąpali się nasi harcerze ma najlepszą mineralizację wśród wód wykorzystywanych w celach rekreacyjnych na Podhalu. Temperatura wody utrzymywana jest w zakresie 30-38st. Łączna powierzchnia lustra wody wynosi 970m2.   W skład wchodzą cztery baseny: dwa zewnętrzne i dwa wewnętrzne, trzytorowa zjeżdżalnia rodzinna  oraz brodzik dla dzieci ze zjeżdżalnią dla dzieci. Ponadto baseny wyposażone są w wiele urządzeń do hydromasażu takich jak  bicze wodne, ławki do masażu, jeżyki, gejzery, urządzenia do masażu karku i części barkowej. Po powrocie do pensjonatu wszyscy z ochotą zjedli pyszny obiad, a po krótkim odpoczynku  grali w gry planszowe, malowali kolorowanki. Wieczorem odbyła się dyskoteka.

                W piątek  harcerze udali się na kolejna wycieczkę. Tym razem pojechali do Zębu- najwyżej położonej wioski  w Polsce, której grunty leżą na wysokości 910-1013 m n.p.m. Rozciągnięte są wzdłuż głównego grzbietu Pasma Gubałowskiego,  gdzie rozpoczyna się szlak papieski prowadzący  na Butorowy Wierch. Była piękna, słoneczna pogoda więc wszyscy udali się na spacer grzbietem Gubałówki, podziwiając wspaniałą panoramę Tatr w zimowej scenerii. Po obiedzie odbywały zajęcia w grupach: kolorowanie, gry dydaktyczne, układanki, szachy itp. Wieczorem  został zorganizowany kulig, zakończony ogniskiem przy którym wszyscy piekli kiełbaski.

                Ostatniego dnia zimowiska, w sobotę rano odbył się pożegnalny apel, a  później nastąpiło pakowanie i przygotowanie do wyjazdu. O godzinie 18.30 wszyscy pełni wspaniałych wrażeń            i wspomnień z pobytu na zimowisku, dotarli do Kielc.

 

                                                                                                  Drużynowa 47 drużyny harcerskiej ,,Iskra”

« powrót

Dodaj nowy komentarz