Wycieczka do Wodociągów Kielce

2017-11-11 21:31:31, komentarzy: 0

„WODA TWOIM PRZYJACIELEM-poznaj szanuj chroń”

W dniu 10.11 2017 klasa IV c odwiedziła Wodociągi Kielce  ,gdzie mogli zobaczyć ujęcia wody dowiedzieć się :skąd jest woda w kranie? barwa wody, pH wody ,twardość wody.

Uczniowie przy pomocy pracowników robili badania, poszli śladami brudnej wody, która jako ścieki dociera na oczyszczalnię .Poznali prawdziwą magię przywracania takiej oczyszczonej już wody Naturze. Uczniowie zapoznali się z procesami technologicznymi zachodzącymi na oczyszczalniach.

Dowiedzieli się też iż przeciętny Polak zużywa blisko 170-200 litrów wody dziennie, a więc dwukrotnie mniej niż Amerykanin, ale ponad czterokrotnie więcej niż mieszkaniec Afryki. Osoby zamieszkujące najuboższe tereny na świecie użytkują 5-10 litrów dziennie. To równoważność jednego użycia spłuczki w toalecie.

Światowy Dzień Wody , obchodzimy 22 marca , został ustanowiony przez ONZ w grudniu 1992 roku. Powołano go ,żeby zwrócić uwagę , iż ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Opracowała : M .Kozubek