Wycieczka do królewskiego miasta - Sandomierza

2018-06-13 22:04:21, komentarzy: 0

We wtorek,  05.06.2018 r. w godzinach porannych klasy: IV b i IV c i V b  wraz z opiekunami  p. Joanną Kasperek,  p. Małgorzatą Kozubek i p. Beatą Nowakowską wyruszyły na wycieczkę do Sandomierza. Pogoda była wymarzona, bezchmurne niebo, słońce i lekki wiatr towarzyszyły nam przez cały dzień.

Sandomierz to miasto niezwykle malowniczo położone na siedmiu nadwiślańskich wzgórzach, co sprawia że bywa nazywane czasem małym Rzymem, choć zdecydowanie mocniej przyległ do niego przydomek królewskiego miasta, gdzie bywali w przeszłości polscy królowie i książęta. Każde z miejsc Sandomierza kryje ciekawą historię, Spośród przeszło 120 zabytków architektury za najcenniejsze uznane są: zespół architektoniczny Starego Miasta, kościół św. Jakuba, Brama Opatowska, Zamek, Ratusz, Bazylika Katedralna.

Przygodę z Sandomierzem uczniowie rozpoczęli od żywej lekcji historii.  Uczniom najbardziej podobała się Zbrojownia Rycerska.  Saracen Łukasz wprowadził ich w świat rycerzy i mameluków. Dzieci dowiedziały  się o sławnym rycerzu Zawiszy Czarnym i wiedzą, co znaczy powiedzenie "polegać, jak na Zawiszy". Czy rycerze są wśród nas? Okazuje się, że tak. Są rycerscy mężczyźni, chociaż nie noszą zbroi. W inscenizacji legendy o Halinie Krępiance brali udział uczniowie: Karolina Przydział, Kamil Kowalczyk, Mateusz Janik. A potem zaroiło się w Zbrojowni od księżniczek, królewien, rycerzy i dam dworu. Wszyscy przymierzali zbroje, piękne płaszcze, suknie i peleryny. Chłopcy sięgnęli po tarcze, kopie i łuki. A chwilę potem poddawali się różnym torturom - dyby i łoże Madejowe cieszyły się największym powodzeniem.

Wejście na Bramę Opatowską dostarczyło niektórym wiele emocji - bali się stromych schodów i wysokości. Ale za to widok na dolinę Wisły i panoramę miasta był wspaniały.

Z Rynku przeszliśmy do gotyckiej Bazyliki Katedralnej wzniesionej w 1360 roku.  Wnętrze kościoła zachwyca swoim bogatym wystrojem w stylu barokowym.

Kolejnym punktem programu wycieczki był rejs po Wiśle. Podziwialiśmy miasto usytuowane na lessowych wzgórzach, nasyconych roślinnością. Urzekały wiekowe budowle i strzeliste wieże kościołów. Po obiedzie i krótkim odpoczynku przez Ucho Igielne – Furtę Dominikańską, ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza, dotarliśmy do Wąwozu Lessowego. Mogliśmy podziwiać piękno roślinności - barwne odcienie liści różnych gatunków drzew i ich powyginane korzenie w żółtej skale lessowej.

Następną atrakcją było przejście Podziemną Trasą Turystyczną  - słynnymi lochami z przełomu XV/ XVI wieku. Poznaliśmy tu historię sandomierskich piwnic oraz legendę o Halinie Krępiance, która oddała swoje życie, ratując miasto przed wojskiem tatarskim.

Wyjazd do Sandomierza okazał się nie tylko wycieczką krajoznawczą, ale był też piękną lekcją historii Polski.