Wycieczka do Jaskini Raj i Tokarni

2018-10-08 20:56:31, komentarzy: 0

W piątek, 28 września, uczniowie z klas: V b i IV b wybrali się na wycieczkę w okolice Kielc. W pobliżu Chęcin, na terenie rezerwatu przyrody  znajduje się Jaskinia Raj, od niej uczniowie zaczęli zwiedzanie.  Jaskinia usytuowana jest  9,5 metra pod ziemią,  jest  najpiękniejszą jaskinią w Polsce                  i największą atrakcją turystyczną rejonu Gór Świętokrzyskich. Perły jaskiniowe, pola ryżowe, harfa i pagoda, to skarby jaskini. Atrakcją była wystawa muzealna wprowadzająca nas  w tematykę krasu. Uczniowie mogli zobaczyć  szczątki prehistorycznych zwierząt: mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego - będących obiektem polowań , szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej. CENTRUM NEANDERTALCZYKA to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych.  Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. To wspaniały skansen, w którym odtworzono zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Na terenie o powierzchni 65 ha zgromadzono 38 obiektów, które obrazują układ przestrzenny wsi. W skansenie można poczuć klimat dawnych lat, m. in. w trakcie organizowanych tu warsztatów edukacyjnych. „Dawne gry zabawy” to zajęcia  na świeżym powietrzu z wykorzystaniem przedmiotów służących niegdyś dzieciom wiejskim do zabawy. Toczenie fajerki, rzut obręczą, grele (rodzaj kręgli), wyścigi w workach, wyścig z jajkiem na łyżce, przeciąganie liny, to  atrakcje, które przysporzyły uczniom mnóstwo  pozytywnych emocji.