UCZNIOWIE KLAS PIĄTYCH I SZÓSTYCH POWITALI WIOSNĘ W FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ NA ,,KONCERCIE WAGAROWICZA”

2019-03-25 20:31:59, komentarzy: 0

W dniu 21 marca 2019 roku uczniowie klas 5b, 5c 6a i 6b powitali wiosnę na koncercie w filharmonii. Koncert rozpoczął się wiosennym utworem Johana Straussa pt:,, Im Krapfenwald'l „  Była to polka napisana w 1869 roku w której można usłyszeć śpiew ptasich gwizdków.

Następnie słuchacze usłyszeli finał ,,Symfonii pożegnalnej” Józefa Haydna. Poszczególne instrumenty wyłączają się po kolei z gry, a dzieło kończą pianissimo jedynie pierwsze i drugie skrzypce, a nie jak było przyjęte cała orkiestra. Impulsem do takiego śmiałego posunięcia była sytuacja, którą przywołuje jeden z pierwszych biografów Haydna, Georg August Griesinger. Książęca kapela koncertowała latem w pałacu księcia Mikołaja w Fertőd, zimą zaś wracała do Eisenstadt. Muzycy zatrudnieni w zespole byli dość dobrze opłacani, ale nie mieli prawa sprowadzać do Fertőd rodzin, przez co większą część roku byli praktycznie od nich odcięci. Kiedy książę jesienią 1772 roku przeciągał dzień powrotu do Eisenstadt, zniecierpliwieni muzycy poprosili kompozytora o pomoc. Haydn, który wiele razy wstawiał się za swoimi muzykami u księcia, tym razem postanowił przekonać go pantomimą. W kodzie finału Symfonii, kolejne instrumenty kończą grę. Muzycy jeden po drugim gasili świece, składali nuty      i z instrumentem pod pachą wychodzili. Książę Miklós József Esterházy, wielki miłośnik muzyki docenił tę pięknie ujętą sugestię i następnego dnia pozwolił muzykom na opuszczenie pałacu.

Koncert na dwoje skrzypiec i fortepian d-moll Jana Sebastiana Bacha był kolejnym punktem programu w którym wystąpiły dzieci ze szkoły muzycznej. ,,VI Symfonia Pastoralna” Ludwika van Beethovena  pokazała nam wspaniałe oblicze natury. Tę symfonię Beethoven komponował głównie podczas pobytu w sielskich okolicach Heiligenstadt i Baden.  VI Symfonia F-dur op. 68 zbudowana jest z pięciu części, którym kompozytor nadał – jak i całemu dziełu – programowe tytuły. Ogniwo czwarte symfonii wydaje się najbardziej mroczne i niepokojące – to Burza, z niemal naturalistycznymi błyskawicami i grzmotami piorunów. Finał jest jednak pogodny i optymistyczny.

Następnym  utworem była „Feuerfest Polka” zwana polką kowalską Josefa Straussa.  Tu w niezwykłej roli muzyków filharmonii mogli wykazać się uczestnicy koncertu wybijając rytm na... kowadle.

Chyba jednak największą atrakcję koncertu stanowił występ Mileny le Minh- bohaterki programu ,,Mam talent”. Zaśpiewała przepiękną piosenkę ,,Memory” z musicalu Koty a następnie ,,Kolorowy wiatr” z filmu Pocahontas.  Na pożegnanie- przy brawach publiczności- orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej zagrała ,,Marsz gladiatorów” Juliusa Fučíka. „Wejście  gladiatorów” powstało w 1897 i jest najczęściej dziś wykorzystywaną kompozycją Fučíka, który poza marszami pisał również walce i polki, a także pieśni, operetki oraz muzykę instrumentalną, tak symfoniczną, jak i kameralną. Naszym uczniom bardzo podobał się koncert przygotowany specjalnie na ,,Dzień wagarowicza”.