TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W NASZEJ SZKOLE 13 – 16 MARCA

2017-03-28 18:18:17, komentarzy: 0

W naszej szkole po raz kolejny obchodzono Tydzień Kultury Języka pod takim samym hasłem jak w województwie świętokrzyskim „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”. Uwrażliwienie na język polski,  uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych oraz ukształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych to zadanie współczesnej edukacji.
 Kultura języka  to przede wszystkim mówienie zgodnie z intencją, dobieranie właściwych słów do odpowiednich sytuacji. To także język poprawny, elegancki i taki, który może być wzorem dla innych.

W ramach obchodów uczniowie brali udział w konkursach czytelniczych i językowych.

Podsumowany został  konkurs „Wielka Liga Czytelników” wymagający przeczytania wielu utworów:

I miejsce Maria Pedrycz klasa 4 a

II miejsce Aleksandra Janik klasa 6

III miejsce Gabriela Maciejec klasa 6

W poniedziałek  13 marca   w bibliotece szkolnej miały miejsce słodkie językowe konkursy błyskawiczne.

We wtorek 14 marca odbyły się  prezentacje zwycięzców szkolnych eliminacji do finału  konkursu recytatorskiego w Szklanym Domu:

z  klas  1 -3  SP

Julia Chałacińska  klasa 3 b

Milena  Paryska klasa 3 b

Aleksandra Lelas klasa 1 a

z  klas 4-6

Julia Kasperek klasa 4 a

Oliwia Murawska klasa 4 a

Maria Pedrycz klasa 4 a

z klas 1 – 3 Gimn.

Piotr Wójcik klasa 2

Kamil Kasperek klasa 3

Uczniowie klasy 4 a przedstawili przygotowany przez siebie spektakl na podstawie utworu Henryka Sienkiewicza „Bajka”.

Środa przebiegała pod znakiem baśni „Dawno, dawno temu…”. Uczniowie klas czwartych zmagali się w dwuetapowym konkursie znajomości baśni. Dużym znawstwem wykazali się:

I miejsce Konrad Niebudek klasa 4 a

II miejsce Oliwia Murawska i Maciej Pulut klasa 4 a

III miejsce Aleksandra Ksel klasa 4 b i Maria Pedrycz klasa 4 a.

W ramach projektu w „Świecie baśni” odbył się także konkurs plastyczny „Baśnie w mojej wyobraźni”, w którym nagrodzono najładniejsze prace:

I miejsce Zuzanna Łopacińska klasa 4 a i Kacper Kułak klasa 4 b

II miejsce Julia Kasperek i Aleksandra Nizińska klasa 4 a

III miejsce Amelia Kumor i Ko nrad Skłodowski klasa 4 a

oraz wyróżnienie dla Oliwii Krzywdziak kasa 4 a

W czwartek 16 marca w szkole podstawowej i gimnazjum odbyły się konkursy ortograficzne „Gdzie się szczerzy szczeżuja?”

Zwycięzcami w szkole podstawowej zostali:

I miejsce Paulina Kropisz klasa 6

II miejsce Aleksandra Ksel klasa 4 b

III miejsce Agata Stokowiec klasa 6

W gimnazjum najlepszą znajomością zagadnień ortograficznych wykazali się:

I miejsce Natalia Cybula klasa 2 b

II miejsce  Kamil Kasperek klasa 3 a

III miejsce Jacek Jarosz klasa 1 a

Wszystkim gratulujemy.

Szanujmy język polski i dbajmy o jego piękno nie tylko przez tydzień.