Tydzień Kultury Języka

2019-03-17 18:10:52, komentarzy: 0

Tydzień Kultury Języka stał się inspiracją do różnych kreatywnych i twórczych poczynań językowych. W tym roku szkolnym uczniowie szkoły podstawowej podjęli ciekawe i niekonwencjonalne wyzwanie, przygotowując mini-spektakl teatralno-muzyczny pt. „Od Reja do Szymborskiej”.

Przewodnim hasłem pokazu były słowa znakomitego ojca literatury polskiej – Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język znają”. Nie zabrakło kunsztownych tekstów literackich, m.in. Mikołaja Reja, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Były także humorystyczne teksty dialogowe z wykorzystaniem slangu młodzieżowego, których autorami byli uczniowie. Piosenki Marka Grechuty wykonane przez uczennice klas szóstych i spontaniczny występ wokalny Gabriela Grzegolca i Damiana Ksela (wykonali utwór disco-polo, którego autorem słów był Gabriel) uświetniły występ artystyczny.

Gra aktorów, zawierająca elementy teatru współczesnego, była doskonałą formą edukacji dla młodzieży.

Nie sposób pominąć nazwisk wspaniałych wykonawców:

- autorzy tekstów młodzieżowych – Julia Kasperek, Julia Brożyna, Aleksandra Nizińska, Zuzanna Łopacińska, Konrad Niebudek;

- aktorzy - Brożyna Julia, Kasperek Julia, Kmieć Kamila, Kumor Amelia, Łopacińska Zuzanna, Murawska Oliwia, Niebudek Konrad, Nizińska Aleksandra, Pająk Hubert, Pulut Maciej, Samiczak Magdalena, Skłodowski Konrad, Skrzypek Ewa, Galera Jakub, Grzegolec Franciszek, Ksel Aleksandra, Ksel Patrycja, Kułak Kacper, Och Oliwia, Osełka Dawid, Pedryc Kacper, Stachura Aleksandra, Stachura Kacper, Zieliński Szymon;

- wokaliści – uczennice kl. 6a oraz uczniowie kl. 8 - Gabriel Grzegolec i Damian Ksel;

- oprawa muzyczna – Karol Doleziński, Gabriel Grzegolec, Damian Ksel;

- oprawa sceniczna – zespół nauczycieli wykonujących dekoracje pod kierownictwem Urszuli Ksel;

- reżyserzy – Kinga Chwastek, Edyta Potocka – Ciuła.

Kinga Chwastek