Szkolne Koło Polskiego Czerwonego Krzyża – „Kampania walki z głodem”.

2020-10-12 12:08:22, komentarzy: 0

1. Szkolne Koło PCK.

Od wielu lat w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie działa Szkolne Koło PCK.

W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego zdecydowaliśmy, że w tym roku szkolnym nie będziemy przyjmować nowych członków w szeregi Koła. Obecnie prowadzenie działań prozdrowotnych czy pomocowych jest utrudnione, w trosce o bezpieczeństwo wolontariuszy zawieszono organizację wielu akcji.

Dlatego Koło zrzesza jedynie uczniów klas ósmych, są to: Julia Brożyna, Amelia Kumor, Julia Kasperek, Oliwia Krzywdziak, Oliwia Murawska, Aleksandra Nizińska, Magdalena Samiczak, Olga Radek, Ewa Skrzypek, Kamil Kowalczyk, Kacper Stachura.

Opiekunami Koła są panie mgr Joanna Nogaj i mgr Mariola Sztandera.

2. Głód na świecie.

Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) w 1947 roku ogłosiła16 października Światowym Dniem Walki z Głodem. W tym dniu na całym świecie zbierane są fundusze na programy dożywiania. Dlaczego jest to ważne? Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. W latach 2016–2018 na świecie głodowało 821 milionów ludzi, nie tylko w krajach rozwijających się - 16 milionów spośród głodujących mieszkało w krajach rozwiniętych.

Szczególnie narażone na negatywne skutki niedożywienia są dzieci oraz młodzież. Na stronie https://unicef.pl/co-robimy/aktualnosci/dla-mediow/pandemia-a-ubostwo znajdują się następujące informacje: „Od początku pandemii liczba dzieci żyjących w wielowymiarowym ubóstwie wzrosła o 15%. Najmłodsi nie mają dostępu do edukacji, opieki medycznej, żywności, sanitariatów, wody czy odpowiedniego zakwaterowania. Według analizy UNICEF i Save the Children liczba dzieci dotkniętych ubóstwem wynosi obecnie ok. 1,2 miliarda.” Dane dotyczące śmierci dzieci z powodu głodu są przerażające.  „Co 8 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko, 30 tysięcy dzieci dziennie umiera przed piątym rokiem życia z powodu braku właściwej opieki i niedożywienia”. UNICEF raportuje, że rocznie umiera 11 milionów takich dzieci.

3. „Kampania walki z głodem” - uznaliśmy, że chociaż w tym roku nie możemy organizować różnorodnych zbiórek, to chcemy uświadomić naszym koleżankom i kolegom skalę głodu na świecie oraz zachęcić ich do szanowania żywności.

Według danych Eurostatu czteroosobowa rodzina wyrzucając jedzenie na śmietnik marnuje około 200 złotych miesięcznie, statystyczny Polak w ten sposób niszczy 236 kilogramów żywności rocznie. W skali kraju oznacza to ponad 9 milionów ton zmarnowanego jedzenia – wyrzucając je na śmietnik pozbawiamy się możliwości nakarmienia aż 2 milionów ludzi.

Produkcja żywności wiąże się też z ogromnym zużyciem wody, prądu, nawozów, kosztami transportu i magazynowania, utrzymania składowisk, na które trafiają przeterminowane artykuły. W ten sposób niszczymy środowisko naturalne, a wartość zmarnowanej żywności tylko w Europie przekracza 143 miliardy euro rocznie.

Zachęcamy wszystkich do przestrzegania zasad pozwalających na oszczędzanie żywności:

- Nie kupuj więcej niż musisz (warto chodzić do sklepu z listą zakupów), nie kupuj zbyt wielkich opakowań.

- Sprawdzaj terminy ważności produktów, przestrzega zasady FIFO, która określa kolejność zaopatrywania lodówki („pierwsze weszło – pierwsze wyszło”).

- Przechowuj żywność w odpowiednich warunkach, kontroluj zawartość lodówki, szafek itp.

- Nakładaj sobie mniejsze porcje, pozostałości po posiłkach możesz zamrozić i zjeść przy innej okazji.

- Dziel się jedzeniem z innymi ludźmi.

4. Co jeszcze możemy zrobić? Proponujemy Wam włączanie się w różnorodne akcje internetowe, np. wchodząc na stronę https://www.pajacyk.pl/#index pomagamy Polskiej Akcji Humanitarnej w zdobywaniu środków na realizację programu dożywiania dzieci.