Spotkanie uczniów klas piątych z „Temidą”, czyli lekcja w Sądzie Rejonowym we Włoszczowie.

2018-12-04 19:43:46, komentarzy: 0

Niecodzienną lekcję w ramach edukacji zawodoznawczej mają za sobą uczniowie klas: 5 a i 5 b. Odwiedzili Sąd Rejonowy we Włoszczowie, by z bliska przyjrzeć się pracy sądu.
           Uczniów  serdecznie przywitała  prokurator- pani Małgorzata Zarychta - Chodup, która była inicjatorką tej ciekawej lekcji.  W trakcie spotkania  nasi uczniowie mogli dowiedzieć się m.in. jak wygląda praca prokuratorów  i sędziów, jaką drogę trzeba przebyć, aby móc pracować w tych zawodach  oraz jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości w Polsce.

Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia  w rozprawie sądowej. Była to ciekawa lekcja, która pozwoliła zrozumieć, że ludzie, którzy nie szanują przepisów i łamią prawo, zostają ukarani.

Pani sędzia bardzo ciekawie opowiadała o rodzajach przeprowadzonych przed sądem postępowań, roli i uprawnieniach procesowych stron postępowania.. Uczestnictwo w  tej  nietypowej lekcji było również okazją do uzyskania wiedzy dotyczącej reguł i norm zachowania się wobec sędziego niezależnie od tego w jakim charakterze idziemy do sądu (jako świadek, pozwany czy powód).  Nasi uczniowie podczas rozprawy spisali się na medal.

Po zakończonej rozprawie piątoklasiści mieli okazję wcielić się w rolę sędziów, prokuratorów, obrońców. A na ławie oskarżonych posadzili, oskarżyli i z ogromną satysfakcją skazali na dożywocie  nauczycielkę języka polskiego.

Ponadto uczniowie odwiedzili „niebieski pokój przesłuchań”- czyli przyjazny dzieciom pokój, w którym odbywają się przesłuchania nieletnich, pomieszczenie dla osób pozbawionych wolności,  dowożonych na rozprawę z  zakładów karnych. Dowiedzieli się co to takiego jest lustro weneckie, w jaki sposób przechowywane i archiwizowane są akta sprawy.

Spotkanie przebiegło w życzliwej i miłej atmosferze. Na zakończenie uczniowie podziękowali pani prokurator i pani sędzi za przeprowadzenie interesującej lekcji przybliżającej różne aspekty pracy wymiaru sprawiedliwości.