RAJD HARCERSKI HUFCA KIELCE POWIAT ,,TURYSTYKA NIE TYLKO DLA PRZEWODNIKA” W ŁĄCZNEJ

2018-10-14 17:55:42, komentarzy: 0

W dniu 5 października 2018 roku 22 zuchów i 26 harcerzy ze Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II  w Masłowie wzięło udział w rajdzie Hufca Kielce Powiat ,,Turystyka nie tylko dla przewodnika” pod hasłem „ Jędrusiowa dola... Partyzancka dola”. Uczniowie naszej szkoły pojechali do Łącznej gdzie rozpoczynała się trasa rajdu. Celem naszej wyprawy była integracja środowisk hufca, popularyzacja turystyki pieszej, promocja aktywności fizycznej oraz włączenie się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, poprzez odwiedzanie i poznawanie miejsc pamięci na terenie Gminy Łączna. Ostatecznym celem było dotarcie do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich  w Michniowie.

W okresie II wojny światowej mieszkańcy Michniowa aktywnie współpracowali z polskim ruchem oporu, w szczególności ze Świętokrzyskimi Zgrupowaniami AK dowodzonymi przez porucznika  Jana Piwnika ps. „Ponury”. 12 lipca 1943 niemiecka ekspedycja karna częściowo spaliła wieś i zamordowała ponad 100 mieszkańców. W odwecie jeszcze tej samej nocy żołnierze „Ponurego” zaatakowali w rejonie Podłazia pociąg pośpieszny relacji KrakówWarszawa, zabijając lub raniąc co najmniej kilkunastu Niemców. Następnego dnia niemieccy policjanci powrócili do Michniowa, doszczętnie paląc wieś i mordując niemal wszystkich przebywających tam Polaków. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci. Okupacyjne władze zakazały odbudowy wsi i uprawy okolicznych pól. Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.

Podczas wędrówki do Michniowa zuchy i harcerze poznali miejsca pamięci znajdujące się na terenie gminy Łączna oraz zwiedzili muzeum w Michniowie poznając cząstkę historii naszego narodu. Na zakończenie rajdu rozpalono ognisko w którym wszyscy uczestnicy upiekli kiełbaski. Później odbyły się gry i zabawy harcerskie a na koniec- pożegnalny krąg.