PROJEKT „DOMKI DLA OWADÓW”

2019-06-15 19:10:25, komentarzy: 0

Uczniowie klasy 3a Szkoły Podstawowej w Masłowie uczestniczyli w projekcie „Domki dla owadów". Jest to inicjatywa w ramach cyklicznego konkursu „Konstruktorzy marzeń” ogłaszanego przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Tegoroczne wyzwanie dotyczyło stworzenia projektu konstruktorskiego, który będzie odpowiedzią na problemy produkcji, przechowywania i wyrzucania żywności. Nasz pomysł zakładał zbudowanie domków dla pożytecznych  owadów dzikożyjących, które są bardziej efektywne w zapylaniu roślin niż owady hodowlane.

W tym roku z całej Polski wyłoniono jedynie 9 placówek, w tym naszą. Każda z nich otrzymała mini grant w wysokości 3.150 zł na stworzenie i wyposażenie Warsztatu Przestrzeni Twórczej (makerspace) oraz realizację projektu konstruktorskiego. Fundatorem nagród jest firma Boeing.

W ramach nagrodzonego projektu klasa uczestniczyła w warsztatach „Owady i pajęczaki”. Za pozyskane środki zakupiono materiały i narzędzia niezbędne do budowy domków dla owadów. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i umiejętnościami w pracach konstruktorskich. Powstałe obiekty zostaną powieszone w sprzyjającym otoczeniu. Oprócz tego uczniowie wzięli również udział w konkursie fotograficznym „Owadzia rewia mody i owadzie konstrukcje”, który polegał na obserwowaniu owadów w naturalnym środowisku i zrobienie zdjęć ukazujących piękno wspomnianych zwierząt.