Pokaz historyczny „Ku Niepodległej”

2018-09-24 21:59:05, komentarzy: 0

W ramach szkolnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, 21 września gościliśmy Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”. Uczniowie zebrani na sali gimnastycznej wzięli udział w specjalnym pokazie historycznym zatytułowanym „Ku Niepodległej” – opowieści o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę. Rekonstruktorzy zaprezentowali nietypową lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe Polaków, począwszy od powstania kościuszkowskiego po rolę legionów i marszałka Józefa Piłsudskiego . Zaprezentowano stroje z epoki – szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I Brygady Legionów Polskich oraz kolekcje replik broni używanych przez powstańców i żołnierzy z I wojny światowej. Podczas pokazu rekonstruktorzy wciągnęli widzów do wspólnej zabawy.  Uczniowie  mogli przebrać się w stroje i zmierzyć się w pojedynku na szable. Taka żywa lekcja historii na pewno utrwali się w pamięci uczniów i będzie ich wkładem w obchody 100. rocznicy Niepodległej.