Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

2019-10-31 10:46:00, komentarzy: 0

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt oparty na projekcjach kinowych odbywających się przez cały rok szkolny. W ramach współpracy z Kinem „Helios” uczniowie klasy siódmych i ósmej pod opieka swoich wychowawczyń i na nauczyciela historii mieli możliwość obejrzenia dwóch filmów: „PIŁSUDSKI” i „LEGIONY”.

Każda projekcja filmu została poprzedzona wykładem, w który prelegenci – pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Kielcach („Przystanek Historia” IPN) przygotowywali młodych widzów, w tym uczniów naszej szkoły, do zrozumienia wielkiej historii Polski, która została ukazana w tych obrazach filmowych. Pracownicy IPN w swoich wystąpieniach podkreślali doniosłość historii regionalnej na losy Polski. Jednocześnie w swoich wypowiedziach przybliżyli jaki jest istotny związek mieszkańców  Kielc z Legionami, a tym samym z Józefem Piłsudskim. Pamiętajmy, że Kielce to miasto Legionów Józefa Piłsudskiego.

W dniu 26 wrześni br. byliśmy na pokazie filmu „Piłsudski”, a dnia 30 października br. na filmie „Legiony”. Oba filmy naświetlają drogi do odzyskania niepodległości przez Polskę.

W filmie „Legiony” jednym z epizodów ukazujący Bitwę pod Kostiuchnówką na Wołyniu (stoczona w dniach 4-6.VII.1916r.), w której uczestniczyły trzy Brygady Legionów Polskich z przeważającymi siłami rosyjskimi, uczestniczącymi w ofensywie Brusiłowa.  Historycy zgodnie podkreślają, że postawa legionistów przyczyniła się do umiędzynarodowienia sprawy polskiej w latach wielkiej wojny, a w konsekwencji do odzyskania przez Polaków Najjaśniejszej Rzeczpospolitej.

Opracował nauczyciel historii Czesław Kieszkowski