mPotęga „Matematyczni Supermocni” i dziwne liczby

2020-12-01 09:52:41, komentarzy: 0

Realizując kolejne zadania w ramach projektu mPotęga „Matematyczni Supermocni” uczniowie klas 8a i 7a zajęli się szczególnymi liczbami występującymi w matematyce. Podczas zajęć  uczestnicy projektu zmierzyli się z zagadkami, rebusami i szaradami, które przybliżały im pojęcia  takie jak: liczba 0, i, złota liczba, nieskończoność. Empirycznie wyznaczali liczbę π mierząc stosunek obwodów koła do średnic. Wyzwaniem okazało się również wyliczanie liczby π metodą Buffona, do której wykorzystano zwykłe wykałaczki. Niektórzy z rozrzewnieniem wspominali bicie Rekordu Guinnessa z 2018 roku na najdłuższe rozwinięcie liczby π, podczas Pikniku Matematycznego w Centrum Nauki Kopernik.

Zajęcia poświęcone były również poznawaniu wartości i zależności między liczbami doskonałymi, pierwszymi, zaprzyjaźnionymi palindromicznymi, lustrzanymi czy bliźniaczymi. Oprócz wyliczeń, uczniowie wykonywali ćwiczenia ilustrujące te matematyczne wielkości z wykorzystaniem np. monet. Zmierzyli się także z matematyczną zagadką pt. „Zgadnę Twój miesiąc i rok urodzenia”, a potem znajdywali matematyczną formułę, umożliwiającą rozwiązanie.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku