Projekt mPotęga – "Ile matematyki jest wokół nas" - z wizytą na poczcie i w aptece

2019-11-23 10:33:00, komentarzy: 0

Uczniowie klasy 6b podczas zajęć w ramach programu mPotęga "Ile matematyki jest wokół nas" odwiedzili Urząd Pocztowy i aptekę w Masłowie, gdzie mogli się przekonać jak ważne są kompetencje matematyczne. Wizyta na poczcie pokazała, iż choć w dzisiejszych czasach jest wiele udogodnień i urządzeń wykorzystujących współczesną technikę i postęp w zakresie cyfryzacji, to jednak dużo czynności wykonuje się w tradycyjny sposób. Na przykład sprawdzenie czy list mieści się w odpowiednich przedziałach wymaga znajomości własności prostokąta. Jak wykorzystuje się informacje podane w cennikach do wyliczenia płatności np. za paczkę, czy list niestandardowy - to tylko niektóre ćwiczenia, wykonywane przez uczniów.

O roli matematyki w prowadzeniu apteki uczniowie rozmawiali z jej właścicielką. Okazało się, że  matematyczne kompetencje również odgrywają tutaj bardzo ważną rolę. W aptecznym laboratorium  powstają leki zgodnie z procedurami, recepturami i we właściwych proporcjach. Trzeba stosować cały szereg wyliczeń na liczbach wymiernych, posługiwać się bardzo dokładną wagą, sprawdzać proporcje składników tworzących dany lek, obliczać dawkowanie w stosunku do wieku, wagi i innych uwarunkowań. Uczennicy projektu mieli zatem okazję do zmierzenia się z zadaniami związanymi z poruszaną tematyką.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku