Projekt mPotęga "Matematyczne okno na świat" – Jak wygrać w Lotto?

2019-12-05 10:34:00, komentarzy: 0

Tematem kolejnych zajęć realizowanych w ramach programu mPotęga "Matematyczne okno na świat" był rachunek prawdopodobieństwa. Uczniowie klasy 7a dzięki grom planszowym i karcianym oraz aktywnej zabawie poznali prawa rządzące zdarzeniami i zjawiskami losowymi, a także rozwinęli umiejętności planowania strategii z wykorzystaniem rachunków matematycznych. Uczestnicy poznali zapis stosowany w rachunku prawdopodobieństwa i nauczyli się odróżniać gry losowe od strategicznych. Uczniowie podczas zajęć próbowali odpowiedzieć na pytanie: Czy wygrana w loterii zależy od szczęścia czy od obranej strategii? Czy wykorzystując rachunek prawdopodobieństwa można obliczyć szanse na wygraną? Na wstępie obliczyli, że w Lotto możliwych jest 13 983 816 różnych zestawów wygrywających 6 liczb. Przy założeniu, że wypełnia się jeden zakład w ciągu sekundy (zamalowane 6 kratek), wypełnienie wszystkich blankietów zajęłoby ok. 5 miesięcy, a koszt obstawienia wszystkich kombinacji przerósłby znacznie wygraną kwotę.

Projekt dofinansowała Fundacja mBanku