Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

2019-02-24 22:11:30, komentarzy: 0

„O mowo polska, ty ziele rodzime,

Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona,

(...)

O mowo polska, ty czujny odzewie

serdecznych żalów, utrwalony w śpiewie”

Stanisław Wyspiański

Po raz drugi w naszej szkole 21 lutego, w czwartek  obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. O randze M DJO świadczy fakt, że święto obchodzone jest na całym świecie,  a ustanowione zostało na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku, kiedy to w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów. W historii Polski również nie brakuje heroicznych przykładów, gdy za  cenę własnego życia Polacy różnymi sposobami bronili nie tylko ojczystej mowy, ale także całego dorobku kulturalnego i intelektualnego naszego narodu.

Dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie zorganizowali szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na drzwiach sal lekcyjnych zostały rozwieszone  ulotki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi w mowie i piśmie. O wielu zawiłościach dotyczących naszego języka można było dowiedzieć się  od uczniów, którzy ubrani byli w zaprojektowane przez siebie koszulki. Zwracali uwagę na poprawność językową i stylistyczną współczesnej polszczyzny. Na korytarzach pojawiły się gazetki informujące o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia. Nie zabrakło również językowych zagadek dla dorosłych. Piątoklasiści wyszli poza mury szkoły i przepytywali pracowników instytucji sąsiadujących ze szkołą. Zagadki polonistyczne okazały się dużym wyzwaniem dla pracowników Urzędu Gminy, Poczty i GOPS-u. Jednak najtrudniejsze pytania zostały zarezerwowane dla naszych nauczycieli i pracowników obsługi. Wszyscy spisali się na medal, a za poprawne odpowiedzi zostali odznaczeni wstążeczką w biało-czerwonych barwach. Obchody Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i  na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.