Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

2018-02-11 21:22:45, komentarzy: 0

Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich jak język ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić małe dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze. Język jest podstawowym składnikiem tożsamości Polaków i dobrem kultury narodowej. Język jest fundamentem, na którym opiera się kultura oraz tradycja narodu

21 lutego obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Został on ustanowiony w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata. Chciano również zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących.

Na świecie istnieje około 6,5 tysiąca języków, z których połowa jest tak rzadko używana, iż mogą zniknąć w ciągu kilku następnych pokoleń.

Niektórzy naukowcy przewidują, że do końca XXI wieku przetrwa zaledwie jedna dziesiąta obecnie używanych języków.

Najbardziej popularne języki to: chiński, angielski, hiszpański, hindi, arabski.

Obchody Dnia Języka Ojczystego są okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego.

W tym roku dzień ten wypada w ferie zimowe, dlatego w naszej szkole obchodziliśmy go wcześniej. I tak dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie z klasy IV i V zorganizowali szereg działań promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na drzwiach sal lekcyjnych zostały rozwieszone  ulotki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi w mowie i piśmie. Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia. Nie zabrakło również językowych zagadek dla dorosłych. Czwartoklasiści wyszli poza mury szkoły i przepytywali pracowników instytucji sąsiadujących ze szkołą. Zagadki polonistyczne okazały się dużym wyzwaniem dla pracowników Urzędu Gminy, Poczty i GOPS-u. Jednak najtrudniejsze pytania zostały zarezerwowane dla naszych nauczycieli i pracowników obsługi. Wszyscy spisali się na medal, a za poprawne odpowiedzi zostali odznaczeni wstążeczką w biało-czerwonych barwach. Obchody Międzynarodowego Dzień Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i przyjemnej atmosferze. Moda na język polski na pewno zagości w naszej szkole na dłużej i  na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.