MATEMATYCZNYM SZLAKIEM PO MASŁOWIE część 1 – LOTNISKO

2017-09-21 19:51:20, komentarzy: 0

Uczniowie klasy 5a szkoły Podstawowej w Masłowie mają okazję uczestniczyć w bardzo ciekawej inicjatywie. Uczestniczą w projekcie mPotęga „Matematycznym szlakiem po Masłowie” dofinansowanym przez Fundację mBanku, który zakłada rozwijanie kompetencji matematycznych, . Projekt, który realizują nasi uczniowie opiera się na odwiedzaniu wybranych instytucji w naszej miejscowości i rozmowy ze znaczącymi osobami na temat roli matematyki w ich życiu. Oprócz tego uczniowie rozwiązują niestandardowe zadania, przygotowane w ciekawej formie.

Pierwszym wyzwaniem była wizyta na lotnisku Aeroklubu Kieleckiego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią sportów lotniczych województwa świętokrzyskiego. Odwiedzili również hangar, w którym zgromadzone są statki powietrzne Aeroklubu. Wszyscy kolejno zasiadali w kabinie dwumiejscowego szybowca „Puchacz”. Przewodnikiem po tym lotniczym świecie był Dyrektor Aeroklubu – Jan Jawornik, wicemistrz świata juniorów, aktualny rekordzista Polski. Wywiad dostarczył uczniom wielu ciekawych i intrygujących informacji. Okazało się, że matematyka jest podstawą wielu działań i aktywności związanych ze światem szybowców i samolotów.

W dalszej części wizyty na lotnisku, podzieleni na grupy uczniowie rozwiązywali matematyczne problemy związane ze skalą, mierzeniem odległości, zamianą jednostek, obliczaniem pola i obwodu, wskazywaniem zależności geometrycznych. Zadania były przygotowane w atrakcyjnej formie i skłaniały uczniów do wykorzystania wiedzy matematycznej w celu rozwiązywania problemów z zakresu różnych dziedzin życia codziennego, kształtowania rozmaitych strategii rozwiązywania zadań, planowania rozwiązań i wybierania optymalnej metody działań. Uczniowie doskonalili także umiejętność współpracy, podziału zadań, odpowiedzialności i uczenia się od siebie.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”