Kodeks Walki z Rakiem

2018-05-14 18:01:41, komentarzy: 0

10 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli z panią Jadwigą Zapałą, specjalistką do spraw promocji zdrowia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii  w Kielcach oraz panem Łukaszem Fronkiem, pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Prelegenci uświadomili nam, jak ważne jest uczenie dzieci zachowań prozdrowotnych oraz samoobserwacji swojego organizmu. Zwrócili też uwagę na to, że ogromne znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych ma przestrzeganie wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem:

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
  2. Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
  4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców; ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych; unikaj przetworzonego mięsa, ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą zawartością soli.
  5. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
  6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci).
    Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
  7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
  8. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków) i wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (dotyczy dziewcząt).
  9. Kobiety powinny pamiętać o tym, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka, natomiast hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.
  10. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet), raka piersi i raka szyjki macicy (u kobiet).

Każdy z uczestników spotkania mógł skorzystać z możliwości otrzymania ciekawych materiałów edukacyjnych.