KLASA 7 W FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

2017-11-02 16:14:22, komentarzy: 0

W dniu 27 października klasa 7 pojechała do Filharmonii Świętokrzyskiej na Koncert szkolny z cyklu ,,Akademia Melomana” pt: ,,Wyprawa do ZOO”. Uczniowie słuchali opowieści o wyprawie dzieci do muzycznego ZOO. Poznali utwory Piotra Mossa z suity ,,ZOO” oraz Camille Saint- Saënsa z cyklu Karnawał zwierząt. A okoliczności powstania tych utworów były następujące:

Tuż po zakończeniu długiego tournée koncertowego, jakie Camille Saint-Saëns odbył po Niemczech zimą 1885–1886 postanowił trochę odpocząć, a żeby się nie nudzić i przy okazji rozbawić przyjaciół, skomponował muzyczny żarcik, który sam określił mianem „fantazji zoologicznej”. Zgodnie z wolą kompozytora-partyturę wydano dopiero rok po jego pogrzebie.

Jest to zbiór 14 miniatur na 11 instrumentów w zabawny sposób przedstawiających rozmaite zwierzęta. Dzieło zyskało ogromną popularność i dziś Saint-Saëns znany jest przede wszystkim jako twórca Karnawału zwierząt. Suita rozpoczyna się Introdukcją i Królewskim marszem Lwa, następnie prezentują się Kury i kogut, później mkną Kułany - podobne do koni- szybkie zwierzęta azjatyckie, po nich odzywa się Żółw w wolnej parodii słynnego kankana.  W następnej części suity występuje Słoń- z partią solową na kontrabasie, później skaczą Kangury a złote rybki połyskują w Akwarium. Inne przedstawione zwierzęta  to Osobistości z długimi uszami na skrzypce solo, Kukułka imitowana przez klarnet, kolorowe ptaki trzepocące skrzydłami w Ptaszarni. Następne przedstawione miniatury to- zacinający się na prostych gamach - Pianiści, Skamieliny nucące Kurki trzy i arię Rossiniego a kontrastuje z nimi Łabędź, który głosem wiolonczeli wyśpiewuje swą liryczną pieśń. Żywiołowy Finał jest radosnym korowodem wszystkich występujących w utworze zwierząt.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali koncertu prowadzonego przez Beatę Młynarczyk. Orkiestrą dyrygował  Jonathan Mannn a na fortepianach grali: Anna Boczar i Bartłomiej Kominek.