Klasa 4c i 5b na wycieczce w Ośrodku Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, w Gminie Morawica

2018-05-07 07:53:31, komentarzy: 0

W poniedziałek 23 kwietnia klasy 4c i 5b SP w Masłowie pojechały na wycieczkę do Chałupek.  W tym niezwykłym miejscu pokazane są dzieje garncarstwa ludowego, jednego z ciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce. To jedyne tego typu muzeum w naszym kraju. Wioska słynie nie tylko w Polsce, lecz również w całej Europie z wielowiekowych tradycji garncarskich. Początki garncarstwa w Chałupkach sięgają połowy XVI wieku.
Umiejętności toczenia garnków przekazywano z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj całe rodziny zajmowały się tym niezwykle rzadkim rzemiosłem. W roku 1935 w Chałupkach istniało aż 69 warsztatów garncarskich, zaś 40 lat później - już tylko 40 warsztatów. Naczynia i figurki wyrabiane w Chałupkach cieszyły się dużym zainteresowaniem etnografów i muzealników. Wiele naczyń i figur glinianych znajduje się w zbiorach muzealnych - w Muzeum Etnografii w Krakowie, Toruniu, Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej oraz w zbiorach muzeów zagranicznych.

Ośrodek Tradycji Garncarstwa w Chałupkach składa się z dwóch części. W pierwszej zwiedzający mogą podziwiać piękno wyrobów glinianych produkowanych w Chałupkach. Ekspozycja ta składa się z wyrobów garncarskich, które wyrabiali lokalni mistrzowie tego rzemiosła. Tutaj znajdują się też wspaniałe dzieła mistrzów garncarskich, którzy zajmowali się nie tylko produkcją naczyń użytkowych, ale także wytwarzaniem figurek. W drugiej części ośrodka znajduje się autentyczny, dwukomorowy piec garncarski oraz urządzenia i narzędzia niezbędne w procesie produkcji.
Po muzeum oprowadzał nas Józef Głuszek – kustosz Ośrodka Tradycji Garncarstwa w Chałupkach, który ciekawie opowiadał i wyjaśniał każdy etap powstawania ceramiki oraz pokazywał piękne wyroby z gliny np. para młodych, ostatnia wieczerza, figura Jana Pawła II oraz wiele innych rzeźb i naczyń.

Potem uczniowie kupili sobie na pamiątkę różne naczynia i ozdoby zrobione z gliny przez panią Elżbietę Klimczak. Były to jeżyki, dzbanuszki na mleko oraz  dmuchane ptaszki i baby Jagi.

Następnie były zajęcia warsztatowe z gliny. Podczas nich wszyscy uczestnicy wycieczki własnoręcznie tworzyli  filiżanki, dzbanki, flakony itp. Oczywiście pomagała przy tym pani Elżbieta. Naczynia wykonane przez uczniów zostały do wypalenia w piecu. Po wypaleniu będzie można ich używać. Wycieczka bardzo podobała się uczniom którzy stwierdzili, że chętnie wrócili by tam jeszcze raz.