Julia Kasperek laureatką w wojewódzkim konkursie

2020-12-13 17:08:31, komentarzy: 0

Decyzją Kapituły konkursu „Recycling na miarę. Alarm dla Ziemi” realizowanego w roku szkolnym 2019/20 i 2020/21 przez Fundację VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego pod patronatem: Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami Sp. z. o.o. w Promniku, Radia Kielce S.A., Kuratorium Oświaty w Kielcach, VIVE Textile Recycling Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Domu Kultury, 4 grudnia 2020 roku,  zostało przyznanych 12 równorzędnych nagród w wysokości 150 zł. dla uczniów i 300 zł. dla szkół, do których uczęszczają nagrodzeni uczniowie, z przeznaczeniem na zakupy dla pracowni plastycznych. Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Julia Kasperek została laureatką tego konkursu.  Oprócz Julii w konkursie wzięły udział uczennice: Aleksandra Nizińska oraz Zuzanna Kropisz. Na etapie szkolnym udział wzięły jeszcze Oliwia Lemańska i Julia Pisarczyk.

To już IV edycja projektu organizowanego przez Fundację VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach. Tematem tegorocznego projektu był problem ochrony środowiska.  Człowiek świadomie, bądź nieświadomie niszczy świat zanieczyszczając różnymi odpadami najbliższe sobie otoczenie. W Polsce każda osoba jest producentem aż 325 kg odpadów w ciągu roku kalendarzowego, które zalegając na wysypiskach uwalniają trujące substancje do wód i gleb. Wyjściem z tej sytuacji jest budowanie spalarni do utylizacji śmieci. Jednak głównym sposobem przeciwdziałania zanieczyszczeniom odpadami jest ich segregacja i recycling oraz produkcja towarów nadających się do ponownego użytku. Tytuł konkursu w 2020 roku to „Alarm dla Ziemi”.

W pierwszym etapie projektu uczennice reprezentujące naszą szkołę: Amelia Kumor, Magdalena Samiczak, Wiktoria Ksel oraz Zuzanna Synak brały udział w warsztatach poglądowych przeprowadzonych w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych. Pod okiem artystów plastyków, w pracowniach szkoły, młodzież z 30 zakwalifikowanych do projektu szkół z województwa świętokrzyskiego wykonywała prace artystyczne z materiałów wtórnych.

Drugi etap projektu polegał na wykonaniu i zgłoszeniu przez szkołę minimum trzech prac plastycznych z odpadów: tekstylnych, plastikowych i papierowych pochodzących z gospodarstw domowych uczniów. Ze względu na pandemię COVID – 19 termin finału planowany na czerwiec został przesunięty na rok szkolny 2020/2021.

Julii gratulujemy sukcesu a wszystkim uczestniczkom dziękujemy za udział projekcie.