Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

HARCERZE Z 47 DRUŻYNY DZIAŁAJĄCEJ PRZY ZESPOLE SZKÓL W MASŁOWIE POJECHALI PO BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU

2016-12-14 10:35:58, komentarzy: 0

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

          Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

           Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

           Celem Zlotu jest promowanie idei braterstwa i pokoju, przygotowanie do roli Strażnika Światła oraz rozwijanie sfery duchowej i religijnej uczestników. Organizatorem Zlotu jest Główna Kwatera ZHP oraz Podhalański Hufiec ZHP. Hasło tegorocznego Betlejemskiego Światła Pokoju „Odważnie twórzmy pokój”. Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, to szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest!

               Harcerze z 47 Drużyny Harcerskiej ,,Iskra” działającej przy Zespole Szkół w Masłowie wyjechali z Kielc 10 grudnia 2016 roku o godzinie 8.20 rano. W tym roku na Betlejemski Zlot do Zakopanego pojechało 23 harcerzy wraz z opiekunami.

           Po przyjeździe na miejsce noclegu do Białego Dunajca wszyscy zanieśli bagaże do swoich pokoi oraz poszli na obiad. Po obiedzie harcerze wyruszyli do Zakopanego aby zwiedzić stolicę polskich Tatr oraz nabyć pamiątki z wyjazdu. Po powrocie i chwili odpoczynku wszyscy wzięli udział w ognisku przy którym śpiewali piosenki harcerskie oraz jedli kiełbaski.

            Następnego dnia rano po śniadaniu, wszyscy uczestnicy Zlotu pojechali na Polanę Głodówkę, gdzie po mszy św. nastąpiło przekazanie Światła Betlejemskiego dla harcerzy w Polsce. Harcerze z naszej drużyny będą pilnować ,,Światła” w swoich domach aby przekazać je mieszkańcom naszej gminy a przy okazji zdobyć sprawność opiekuna i strażnika Betlejemskiego Światła Pokoju.

         W dniu 13 grudnia harcerki biorące udział w Zlocie w Zakopanem przekazały Betlejemskie Światło Pokoju do Urzędu Gminy i do Szkoły w Masłowie.

Betlejemskie Światło pokoju zostanie uroczyście przekazane 16 grudnia na Spotkaniu Opłatkowym w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom,18 grudnia do parafii znajdujących się na terenie naszej Gminy oraz 29 grudnia dla radnych naszej gminy podczas uroczystej Sesji Rady Gminy w Masłowie.

             Drużyna zorganizuje również wigilię harcerską w dniu 21 grudnia w Zespole Szkół w Masłowie na którą zaproszona jest zaprzyjaźniona drużyna z Brzezinek.

 

                                                                         Drużynowa 47 DH ,,Iskra” w Masłowie

« powrót

Dodaj nowy komentarz