Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

HARCERZE Z 47 DRUŻYNY DZIAŁAJĄCEJ PRZY ZESPOLE SZKÓL W MASŁOWIE POJECHALI DO ZAKOPANEGO PO BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

2018-01-02 17:55:22, komentarzy: 0

           Już po raz 27 zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności  i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmiało „W Tobie jest światło”. Sztafeta Światła ukazuje to szczególne światło, które idzie od Boga. Każdy zuch, harcerz, instruktor może stać się człowiekiem niosącym światło czyli niosącym Jezusa w świat.

           Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

           Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii. Celem Zlotu jest promowanie idei braterstwa i pokoju, przygotowanie do roli Strażnika Światła oraz rozwijanie sfery duchowej i religijnej uczestników.

              W tym roku na Betlejemski Zlot do Zakopanego z 47 Drużyny Harcerskiej ,,Iskra” działającej przy Zespole Szkół w Masłowie pojechało 32 harcerzy wraz z 3 opiekunami. Harcerze z wyjechali         z Masłowa 16 grudnia 2017 roku o godzinie 6.20 rano.

           Po przyjeździe do Zakopanego wyruszyliśmy żółtym szlakiem na Antałówkę - doskonałe miejsce aby podziwiać górski krajobraz. Ze szczytu rozciąga się wspaniała panorama Tatr, Gorców, Beskidu Żywieckiego, Podhala, Pasma Gubałówki i samego miasteczka Zakopane. Na Antałówce rozegrała się bitwa na śnieżki a następnie uczestnicy zlotu wykonali serię pięknych zdjęć. Po zejściu ze szczytu harcerze pojechali do Kościoła na Krzeptówkach a później udali się na miejsce noclegu do Białego Dunajca. Po obiedzie i zakwaterowaniu wszyscy skorzystali z czasu wolnego.

Po 2- godzinnym odpoczynku uczestnicy zlotu poszli na harcerską grę nocną. Po powrocie, zmęczeni, udali się na odpoczynek. Następnego dnia rano po śniadaniu, harcerze z Hufca Kielce Powiat pojechali na Polanę Głodówkę, gdzie po Mszy św. nastąpiło przekazanie Światła Betlejemskiego. Później  wszyscy pojechali do Zakopanego. Najpierw poszli na cmentarz, gdzie znajduje się grób założycieli Harcerstwa w Polsce - Olgi i Andrzeja Małkowskich. Po odwiedzeniu cmentarza zaplanowano czas wolny na posiłek, zwiedzanie Zakopanego i zakup pamiątek. Około godziny 15 udaliśmy się w drogę powrotną do Masłowa.

            Zmotywowani słowami papieża Franciszka „Idź i głoś” podjęliśmy wyzwanie zaniesienia Betlejemskiego Światła do wszystkich, którzy pragną przeżyć bożonarodzeniową radość. Harcerze z naszej drużyny pilnowali ,,Światła” w swoich domach aby przekazać je mieszkańcom naszej Gminy a przy okazji zdobyć sprawność opiekuna i strażnika Betlejemskiego Światła Pokoju.

         W dniu 19 grudnia harcerki i harcerze biorący udział w Zlocie w Zakopanem przekazali Betlejemskie Światło Pokoju:  -  do Urzędu Gminy na ręce pana wójta Tomasza Lato

Betlejemskie Światło Pokoju

http://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1204

-  do Szkoły w Masłowie na ręce pana dyrektora Marcina Gawrona

-  na Wigilii Harcerskiej w Brzezinkach

Harcerskie świętowanie w Brzezinkach z Betlejemskim Światłem Pokoju

http://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1205

24 grudnia 47 DH ,,Iskra” przekazała Światło podczas mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego w Masłowie dla parafian a 28 grudnia dla radnych  podczas uroczystej Sesji Rady Gminy w Masłowie.

Radni otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju

http://www.maslow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1219

                                                                      

 Drużynowa 47 DH ,,Iskra” w Masłowie

« powrót

Dodaj nowy komentarz