Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

HARCERZE Z 47 DRUŻYNY DZIAŁAJĄCEJ PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ W MASŁOWIE POJECHALI DO ZAKOPANEGO PO BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

2018-12-21 09:26:04, komentarzy: 0

Już po raz 28 zapłonęło Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności  i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmiało „ŚWIATŁO KTÓRE ŁĄCZY…”. Każdy zuch, harcerz, instruktor może stać się człowiekiem niosącym światło czyli niosącym Jezusa w świat.

           Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

           Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii. Celem Zlotu jest promowanie idei braterstwa i pokoju, przygotowanie do roli Strażnika Światła oraz rozwijanie sfery duchowej i religijnej uczestników.

              W tym roku na Betlejemski Zlot do Zakopanego z 47 Drużyny Harcerskiej ,,Iskra” działającej przy Zespole Szkół w Masłowie pojechało 30 harcerzy wraz z 3 opiekunami. Harcerze z wyjechali  z Masłowa 14 grudnia 2018 roku o godzinie 10.20.    

          Podczas pobytu w Zakopanem harcerze wzięli udział w ogniobraniu, harcerskiej grze miejskiej, w koncercie zespołu gospel -Joy Full Vojce oraz w uroczystej Mszy św. na Polanie Głodówka gdzie nastąpiło przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

            Harcerze z naszej drużyny czuwają by nie zgasło ,,Światło”  aby przekazać je mieszkańcom naszej gminy i zdobyć sprawność opiekuna i strażnika Betlejemskiego Światła Pokoju.

        W dniu 17 grudnia harcerze z 47 drużyny harcerskiej ,,Iskra” podzielili się opłatkiem i przygotowali się do przekazania ,,Światła” dla mieszkańców naszej gminy.

         W dniu 18 grudnia harcerki i harcerze biorący udział w Zlocie w Zakopanem przekazali Betlejemskie Światło Pokoju:  -  do Urzędu Gminy na ręce pana wójta Tomasza Lato -  do Szkoły w Masłowie na ręce pana dyrektora Marcina Gawrona

Dla mieszkańców Parafii Przemienienia Pańskiego Światło Betlejemskie  zostanie przekazane w dniu 23 grudnia 2018 r podczas mszy o godzinie 8.00

 

 Drużynowa 47 DH ,,Iskra” w Masłowie

« powrót

Dodaj nowy komentarz