Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

HARCERZE Z 47 DH ,,ISKRA’’ NA ZIMOWYM BIWAKU HUFCA KIELCE POWIAT

2017-02-14 10:35:21, komentarzy: 0

W dniach 27-29 stycznia 2017r w Katolickim Zespole Szkół w Kielcach odbył się zimowy biwak Hufca Kielce Powiat. Naszą szkołę reprezentowało 10 harcerzy ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na miejsce biwaku dotarli o godzinie 16.30. Po apelu mundurowym -na powitanie- odbyły się zajęcia z musztry, umundurowania, pierwszej pomocy, nauka pieśni, okrzyków i pląsów harcerskich itp. Wieczorem, po kolacji odbyło się obrzędowe świeczkowisko na temat historii naszych harcerskich bohaterów.

                   Następnego dnia wszyscy harcerze, podzieleni na patrole poszli na Quest po Kielcach. Questing polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą, odgadując wierszowane łamigłówki. Questing wymyślił kilkanaście lat temu Amerykanin Steve Glazer. Ta forma turystyki ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym.

                 Pierwszy w mieście quest pozwala zobaczyć Kielce oczami gimnazjalisty Stefana Żeromskiego. Szlak zaczyna się przy siedzibie Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, czyli dawnym Męskim Gimnazjum Rządowym. W tym budynku Żeromski kształcił się 12 lat. Dzięki wierszowanym wskazówkom, wędrując m.in. przez park miejski, harcerze mieli zadanie aby dotrzeć do skarbu. Po wykonaniu pierwszego Questu poszli do Mac Donalda na gorącą herbatę i posiłek. Po ogrzaniu się poszli szlakiem drugiego Questu- Kieleckim szlakiem strzelców. W trakcie wycieczki uczestnicy zabawy mieli okazję poznać zabytki           i miejsca związane z historią oraz tradycją legionową w Kielcach.

 

                    Po powrocie na miejsce noclegu harcerze chwilę odpoczywali a później zjedli obiad. Po południu były zajęcia harcerskie a wieczorem kominek. Podczas kominka każda drużyna miała za zadanie przedstawić się. Harcerze z 47 z Masłowa zaprezentowali wiersz   o  powstaniu drużyny harcerskiej ,,Iskra”.

,,W pewnej wiosce, na skraju zagajnika drużyna harcerska powstała i ,,Iskrą” się nazwała.

Siedzibę swoją za Masłów obrała, bo to piękna okolica i wcale nie mała.

Niedaleko od Kielc gmina Masłów leży, Domaniówka i Klonówka do niej też należą.

Góry nasze piękne, tajemnice kryją, po nich wędrujemy i latem, i zimą.

47 ,,Iskra” jest trochę zwariowana, u każdej harcerki buzia roześmiana.

A nasi harcerze, sami dżentelmeni, biegają za piłką wszyscy jak szaleni.

W każdym nowym roku jest nas coraz więcej, kiedyś jeden zastęp, teraz dużo więcej.

Pierwszy zastęp ogniki, drugi fajerwerki, są również płomienie, promyki, iskierki.

Próby otwieramy, sprawności zdobywamy i ciągle nowych pomysłów szukamy.

A teraz piosenkę drużyny razem zaśpiewamy, do czego wszystkich harcerzy serdecznie zapraszamy.”

Swą prezentację harcerze z 47 drużyny „Iskra” zakończyli piosenką drużyny ,,Bieszczadzki trakt”. Po przedstawieniu się drużyn były pląse, zabawy harcerskie, piosenki i okrzyki. Następnie wszyscy przygotowali się do snu po czym nastąpiła cisza nocna.

 

              Następnego dnia, w niedzielę po śniadaniu, wszyscy harcerze ubrani w mundury          i poszli na mszę do kościoła św. Wojciecha. Po powrocie wszyscy spakowali swoje rzeczy, zrobili porządki i stawili się na pożegnalny apel końcowy. Po apelu wszyscy uczestnicy biwaku rozjechali się do domów.

 

                                                                                      Drużynowa 47 drużyny harcerskiej ,,Iskra”

« powrót

Dodaj nowy komentarz