Dzień Języka Ojczystego

nie znać języka swego

– hańbą oczywistą."

Franciszek Ksawery Dmochowski

Po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, aby upamiętnić wydarzenia, które miały miejsce  w Bangladeszu w 1952 roku. Wtedy grupa studentów wyszła  na ulice miasta z postulatem,  aby język bengalski stał się językiem urzędowym. Podczas stłumienia protestu zginęło pięciu studentów.

Dla uczczenia święta języka polskiego podjęliśmy szereg działań promujących MDJO.    Powstały plakaty informujące o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia.  Na lekcji języka polskiego bawiliśmy się za pomocą kodów QR, poprawiając błędy językowe.  Zagadki polonistyczne i skrętacze językowe stanowiły duże wyzwanie dla pracowników instytucji sąsiadujących ze szkołą.  Nie zabrakło także zagadek dla nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Każdy kto podjął się wyzwania, dostawał biało-czerwoną wstążeczkę. Dzień  upłynął  nam w bardzo sympatycznej i przyjaznej atmosferze.

Weronika Kotas, kl. VI b