Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

29 rocznica spotkania naszego Patrona z mieszkańcami ziemi świętokrzyskiej w Masłowie

2020-06-04 10:52:33, komentarzy: 0

Zapowiadał się piękny słoneczny dzień... Na masłowskim lotnisku, 3 czerwca 1991 roku, zaczęli gromadzić się ludzie, by uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu. Prace nad przygotowaniami do tego spotkania rozpoczęły się już kwietniu. Codziennie pracowało na lotnisku kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób. Jak wspominał śp. ks. Ryszard Rylski, ówczesny Proboszcz Parafii w Masłowie, wszyscy pracowali ochotnie oraz z radością. Przygotowano oryginalny ołtarz z krzyżem w kształcie skrzydeł samolotu, albo ramion wzniesionych do nieba… Wszystko tego dnia było bardzo symboliczne…

            Ojciec Święty, tego dnia, sprawował Mszę św., w czasie której koronował Obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. W czasie homilii, w słowach pełnych emocji, przypomniał, jak wielkie znaczenie ma rodzina, ojcostwo oraz każde życie ludzkie, od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Mocne to były słowa, bo i czas w naszej Ojczyźnie był szczególny.    

            Dodatkowym wspomnieniem, które zapadło wszystkim uczestnikom tego spotkania w pamięć, to potężna ulewa jaka przeszła nad lotniskiem. Żywo po dziś dzień wszyscy wspominają tamten czas. Dla upamiętnienia tego spotkania i jego znaczenia, nasza Szkoła otrzymała imię Jana Pawła II, dzisiaj już Świętego, a także nieopodal stanął bodaj najpiękniejszy pomnik przywołujący atmosferę tamtego wydarzenia.

            W tym roku nieco inaczej niż zwykle, ze względu na czas pandemii, obchodzona jest też rocznica tej wizyty. Tradycyjne spotkanie dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych na płycie lotniska, organizowane z pomysłu Ks. Bpa Mariana Florczyka, wraz z Caritas, samorządami i instytucjami kultury ziemi świętokrzyskiej, musiało zostać odwołane.

            Jednak, by nie przerywać tradycji spotkań, Mszę św. rocznicową zorganizowano w parafialnym kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Masłowie, gdzie lokalna społeczność i wszyscy, którym drogie stało się nauczanie Wielkiego Rodaka, będą modlić się wspólnie, przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Modlitwie tej przewodniczyć będzie tradycyjnie Ks. Bp Marian Florczyk.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz