Wyszukiwarka

BIBLIOTEKA

GMINA MASŁÓW

Sztafeta pokoleń w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie

2018-11-12 18:31:35, komentarzy: 0

       

W dniu 9 listopada 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski cała społeczność naszej Szkoły zebrała się na hali sportowej, aby o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewać cały hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Do uczestników uroczystego zebrania, na które dyrektor
szkoły Marcin Gawron zaprosił: Władze Samorządowe i całą społeczność szkoły – Uczniów, w tym dzieci uczęszczające do przedszkola, Rodziców uczniów, Grono Pedagogiczne i wszystkich Pracowników Szkoły, dołączyła pani Monika Dolezińska – Włodarczyk Wicewójt Gminy Masłów. Zaprosiła ona mieszkańców Gminy Masłów na uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które zostały zorganizowane na terenie naszej gminy. Można powiedzieć, że nasza Szkoła, podobnie jak inne szkoły z terenu naszej gminy, w tym dniu oficjalnie rozpoczęła uroczystości rocznicowe z okazji Święta Niepodległości Polski, które wyjątkowo w tym 2018 roku potrwają do 12 listopada !!!
„Rekord dla Niepodległej” – wspólne odśpiewanie hymnu, był pierwszym elementem naszego radosnego świętowania. Kiedy został z honorami wprowadzony sztandar Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Masłowie, uczniowie dla wszystkich zaproszonych gości przedstawili inscenizację akademię, którą przygotowali pod opieką nauczycieli: Joanny Kasperek, Ilony Kmiecik, Aliny Kundery- Chutko, Beaty Nowakowskiej i Czesława Kieszkowskiego. Symbolika niepodległościowa, która towarzyszy Polakom przez cały czas od momentu utraty niepodległości w XVIII wieku, była widoczna w naszej akademii. Aby ją uwypuklić uczniowie biorący udział w akademii odwołali się do naszej tożsamości narodowej, cech polskiego patriotyzmu oraz do Bohaterów Narodu Polskiego. Dzieci i młodzież w swoim przekazie artystycznym zachęcała widzów do refleksji nad historią Polski, która jest bardzo bogata i piękna. W inscenizacji przywołano czasy świetności Rzeczpospolitej, ale przed wszystkim celebrowano czasy stulecia Niepodległej Polski i Niezwyciężonej Polski. Charakterystycznym rysem tego okresu historycznego jest mundur, dlatego też w nawiązaniu do Związku Strzeleckiego, Legionów Polskich, Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Szarych Szeregów, harcerze z 47 Drużyny Harcerskiej „Iskra” przygotowali przedstawienie wraz z uczniami klasy 8. Wystąpili oni w swoich mundurach harcerskich, aby w ten sposób jeszcze bardziej podkreślić ciągłość sztafety pokoleń tych, dla których, wolność i suwerenność Polski, stała się cnotą, dzięki której gotowi byli oddać życie. Oczywiście nie zabrakło wątku odwołującego się do Patrona Szkoły – Świętego Jana Pawła II, bo

 „ Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. 

Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. 

Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. 
Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej ”.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz