,,CZARNE STOPY” PROJEKT CZYTELNICZY REALIZOWANY PRZEZ KLASĘ 5B

2017-12-22 19:24:45, komentarzy: 0

W listopadzie klasa 5 b rozpoczęła realizację projektu czytelniczego ,,Czarne stopy” na podstawie książki Seweryny Szmaglewskiej o tym samym tytule.

Uczniowie wybrali tę książkę, ponieważ opowiada o przygodach harcerzy podczas obozu letniego, a 16 osób z klasy należy do harcerstwa. Wraz z innymi uczniami naszej szkoły tworzą drużynę harcerską ,,Iskra”.

Zapoznawali się z treścią - czytając książkę na godzinach wychowawczych, w domu albo słuchając e-booka. Uczniowie oglądali również film pt. ,,Czarne stopy” a na informatyce  wykonywali prezentacje wykorzystując ilustracje z filmu. W prezentacjach zawarte były najciekawsze oraz najzabawniejsze przygody bohaterów książki, jak również informacje o jej autorce. Kolejnym krokiem projektu było wykonanie rysunków do książki, przedstawiających różne przygody zastępu ,,Czarne Stopy” na obozie harcerskim. Na zbiórce harcerskiej przypomnieli sobie ciekawe zabawy harcerskie o których przeczytali w książce.

Dzięki projektowi czytelniczemu uczniowie mogli poznać przeżycia harcerzy podczas letniego obozu harcerskiego w Górach Świętokrzyskich. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy były to pierwsze samodzielne wakacje. Pierwsze ognisko, podchody oraz nocne alarmy. Trzydzieści dnia życia obozowego na zboczu Diabelskiego Kamienia wypełniają wspaniałe przygody, zabawne pościgi, ćwiczenia spostrzegawczości, strachy i niespodzianki. Podczas tropienia harcerze trafiają na ślad tajemniczej postaci Leśnego Oka, która  z gąszczy obserwuje poczynania chłopców. Bohater książki, Marek Osiński, chłopiec samotny  i nieszczęśliwy, odnajduje w czasie tych pierwszych harcerskich wakacji przyjaźń, optymizm i wiarę w siebie.