„Szkoła pamięta” – w tych dniach, kiedy w szczególny sposób pamiętamy o naszych ukochanych zmarłych.

2019-10-25 19:59:03, komentarzy: 0

W dniu 25 października 2019 roku uczniowie z klasy ósmej pod opieką nauczyciela historii Czesława Kieszkowskiego udali się na pobliski cmentarz, aby porządkować groby i zapalić znicze. Naszą refleksję rozpoczęliśmy przy krzyżu na placu szkolnym, który towarzyszył wiernym na lotnisku w Masłowie podczas nabożeństwa żałobnego w związku ze śmiercią naszego papieża Jana Pawła II. Pamiętając wołanie Ojca Świętego:

„ dlatego pozwólcie — że zanim odejdę — popatrzę jeszcze stąd na Kraków, na ten Kraków, w którym każdy kamień i każda cegła jest mi droga — i popatrzę stąd na Polskę...

I dlatego — zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
— abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
— abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
— abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości, abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
— abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
— abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On „wyzwala” człowieka,
— abyście nigdy nie wzgardzili tą Miłością, która jest „największa”, która się wyraziła przez Krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu”,

udaliśmy się na cmentarz parafialny, by w chwili zadumy przywołać, tych którzy przed nami tworzyli w Masłowie społeczność lokalną.

Na cmentarzu, nasza świadomość wdzięczności wszystkim poprzednim pokoleniom, skierowała nas najpierw do grobu pierwszego proboszcza parafii masłowskiej ks. kanonika Józef Marszałek (1918 – 1957), który w czasie II wojny światowej podtrzymywał na duchu swoich parafian, a później do grobów naszych nauczycieli i wychowawców oraz członków naszych rodzin. Nie zapomnieliśmy w tej wędrówce po cmentarzu o grobach najmłodszych - o dzieciach, które umarły w czasie wojennej zawieruchy.

Na ile to było możliwe zadbaliśmy o estetykę wybranych grobów (uporządkowano trzy pochówki) mieszkańców naszej gminy, którzy leżą snem spokoju na tym cmentarzu - „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.

Niech odpoczywają w pokoju. Amen”.