„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

2020-10-27 20:15:02, komentarzy: 0

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the Word. Jego początki sięgają 1989, a został zainicjowany przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. Bardzo martwiło go to, że morza po których żegluje, plaże gdzie często spaceruje są tak zaśmiecone. Postanowił wtedy to zmienić taki stan rzeczy. Wraz ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi zorganizował sprzątanie plaż nad Zatoką Sydnejską – 8 stycznia 1989r. (w Australii jest pełnia lata). Wkrótce zdecydowano się rozszerzyć akcję na całą Australię, a następnie zaproponować ją innym krajom.

W Polsce akcję w 1994 roku zapoczątkowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto zapoznać się jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać.

Uczniowie naszej szkoły, jak każdego roku, włączyli się w tę szczytną akcję pod hasłem  Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję. Ponad 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie, w którym to mieli wykonać z niepotrzebnego plastiku zabawkę lub ozdobę do domu.  Drugi wariat  zakładał  zrobienie  dokumentacji sprzątania swojego mikroświata w dowolnej formie (zdjęcia, komiks, film, prezentacja itp.). Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zdjęcia prac pod artykułem.

Akcja poprzedzona była zajęciami edukacyjnymi: na lekcjach chemii oraz w klasie 3b.

Klasy ósme, w czasie lekcji chemii analizowały problemy, jakie niesie z sobą używanie ogromnej ilości opakowań plastikowych. Uczniowie wykonali plakaty i komiksy pod hasłem „Droga jednej butelki – różne warianty”.

Uczniowie klasy trzeciej uczestniczyli w pogadance o tematyce ekologicznej, rozwiązywali quizy i zagadki, a także dyskutowali na temat redukcji plastiku w codziennym życiu. Na zajęciach informatycznych wykonali plakaty promujące sprzątanie Ziemi.