„CZYTANIE PORUSZA”

2017-06-06 19:54:34, komentarzy: 0

„CZYTANIE PORUSZA”

Pod taki  hasłem  2 czerwca 2017 r.  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie odbyły się zajęcia w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Jej organizatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, a patronat nad tym wydarzeniem objęło m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W szkolnej Nocy Bibliotek wzięli udział najmłodsi czytelnicy – uczniowie klasy 1a. Na wstępie zostali zapoznani z ofertą książek podróżniczych, którymi dysponuje szkoła. Potem odbyło się czytanie fragmentów książki Mary Osborne pt.”W kraju kangurów i misia koali”, która w niezwykły sposób przeniosła uczestników wraz z bohaterami do Australii. Następnie uczniowie brali udział w wielu wyzwaniach, z jakimi muszą się zmierzyć podróżnicy. Odgadywali z zakrytymi oczami nazwy przedmiotów, bez których żaden wędrowiec nie mógłby sobie poradzić. Odszukiwali wśród wielu innych ukryte atrybuty podróżnicze, rozwiązywali słowne zagadki. Pomiędzy kolejnymi fragmentami utworu, pokonywali tor przeszkód, w którym musieli wykazać się umiejętnościami pakowania plecaka i radzenia sobie ze śpiworem (który nie zawsze chciał współpracować). Jedna z zabaw związana była z tytułami książek wyeksponowanych w bibliotece.

Podróżując po różnych krajach spotykamy się z odmiennymi zwyczajami i  tradycjami, zatem kolejne wyzwanie dotyczyło jedzenia pałeczkami. Okazało się ono dosyć trudne, ale i  zabawne. Najciekawszym punktem wieczornej zabawy było szukanie skarbu. Uczniowie najpierw musieli znaleźć mapę ukrytą wśród bibliotecznych zakamarków, a potem szukać w szkole kolejnych wskazówek, które doprowadziły ich do nagrody.

Udział w tym projekcie sprawił małym czytelnikom nie tylko wiele radości i satysfakcji, ale ukazał również bibliotekę, jako miejsce inspirujące, tajemnicze i niezwykle, udowadniając, że czytanie rzeczywiście porusza.

Galeria zdjęć do obejrzenia na stronie: http://bibliotekazsmaslow.manifo.com/noc-bibliotek-2-czerwca-2017